Jakub Svoboda: Fascinuje mě historie i daleká budoucnost lidstva

Odmalička je Jakub Svoboda zvyklý na knihy a bere je jako své přátele. „Možná díky mamce, která byla schopná ´zhltnout´ knížku za večer; snad díky tátovi, který s knihami vždy zacházel skoro jako se svatými relikviemi,“ nahlas přemýšlí. Kromě čtení se občas potuluje po nějakém hradě či jen tak krajinou. Sem tam maluje nebo se projíždí na kole.

Nemůžu žít bez muziky, říká Jakub Svoboda.

Střední školu studoval v oboru Knihovnické a informační systémy a služby. A to v Karviné, kde vyrůstal. Dále se neúspěšně pokoušel v Brně studovat obor Vědecké informace a knihovnictví. Poté se přestěhoval do Mostu a nutnost rychlého zaměstnání jej vehnala do továrny zabývající se elektrotechnikou. Tam strávil několik let. Pak se mu podařilo získat práci v mostecké knihovně.

Co vás láká na práci v knihovně?

Knihovna je zajímavá koncentrací lidského myšlení, fantazie, vědomostí, zkušeností, humoru, osudů a různých pohledů na svět, které jsou v knihách obsaženy. Jednak jsem rád v takovém prostředí a v příjemném kolektivu, a dále mám pocit smysluplné práce, když vím, že díky nám se mohou lidé knihami buď bavit nebo z nich získávat informace. A práce na dětském oddělení je specifická. Musím použít otřepané sousloví: dobíjí to baterky. S dětmi dochází k mnoha komickým situacím a jejich optimismus je nakažlivý. Rád vidím, že je dost dětí, které čtou. Jsou to hlavy otevřené a knihy je rozvíjejí a inspirují.

Čím vás tak facinuje historie?

Rád o ní čtu a snažím se představit si, jací lidé byli a jak vnímali svět. Fascinuje mě rozlišnost lidských společností v různých epochách. Mám rád i atmosféru starých sídel a různých míst, kde lze „cítit“ minulost. Když to jde, na nějaké takové místo se podívám. Poslední dobou nejvíc čtu science-fiction, které zase často obsahuje úžasné vize, jaké civilizace by mohly existovat.

A co jiný relax?

Zbožňuju hudbu, bez poslechu muziky bych nemohl žít. Na jaře a v létě rád jezdím na kole. Čas od času mě přepadne inspirace a vytvořím nějaké amatérské plátno olejovými barvami. Současná výstava mosteckých výtvarníků v knihovně mi dodala impuls, abych s tím po delší pauze zase začal. Rád si vychutnám dobré jídlo a rád si posedím a popovídám nad sklenicí piva. Víc a víc propadám výborným sypaným čajům a také si rekreačně zahraji ping pong. Absolutní relaxace a „vypnutí“ dosáhnu u kvalitního filmu, anebo když neodolám a nechám se pohltit nějakou podařenou hrou.

Čím se v životě řídíte?

Životních kréd jsou tisíce a vesměs všechny jsou z určitého pohledu správná. Pokud bych už měl nějaké uvést, tak se celý život tak nějak přirozeně řídím tím, abych nečinil jiným to, co sám nechci, aby jiní činili mně. Myslím, že kdyby se podle toho chovali všichni, tak je na této planetě mnohem líp.