Helena Ambrosová

Helena Ambrosová
akademická malířka

Datum narození: 31.8.1934

Jako první autorka se začala ve svých cyklech maleb a grafik zabývat starým Mostem. S královským městem, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí, se loučila jako s bytostí, která odchází. „Když jsem se dozvěděla, že bude zničený, přepadl mě stesk a řekla jsem si, že jeho kouzelná zákoutí musím zachytit v kresbách,“ vysvětluje akademická malířka Helena Ambrosová. Pyšní se tím, že všechny obrazy malovala přímo v terénu, ne podle dobových pohlednic. „Jsem vyznavačem oduševnělého smyslového poznání. Proto není nad to, malovat v plenéru,“ tvrdí mostecká umělkyně.

Helena Ambrosová přiznává, že má doma ve složkách ještě spousty kreseb, k nimž se zatím nedostala. Od drobných zátiší přes perokresby krajiny až po akvarely postav z jejího dětství. “Můj život je už omezený, přesto bych některé z nich ještě ráda ztvárnila,“ dodává vitální dáma.

Pravda je i krása

Obdivuje logiku věcí v přírodě, v krajině. Logika podle ní musí být i v umění, malíř se nadarmo neučí perspektivě či plastické anatomii. „Pro mě je pravda přírody v její kráse. Spolu se sochařem Augustem Rodinem proto říkám: Pravda je i krása,“ vyznává se Ambrosová.

Akademická malířka Helena Ambrosová ztvárňuje i nový Most.

Od dob studií je figuralistka. „Tenhle obor jsem ale dělala spíše pro své uspokojení, malovala jsem hlavně rodinu,“ přiznává. Nejvíc miluje krajinu, začala ji kreslit na Slovensku, odkud pochází. Otec byl lesník a už jako malou holku ji bral do přírody.

Po maturitě na gymnáziu v Nymburku studovala v letech 1953 – 59 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliérech Stanislava Ulmana a Karla Svolinského. Od roku 1961 žije v Mostě.

V mostecké Lidové škole umění založila výtvarný obor, kterým od roku 1961 během její desetileté pedagogické činnosti prošly stovky žáků. Někteří z nich se stali profesionálně činnými umělci. V letech 1966 – 1973 navrhovala pro mostecké divadlo nejen propagační grafiku, ale také kostýmy.

Pronikla do světa

Její výtvarná díla měli lidé možnost vidět na výstavách v Mostě, Litvínově, Praze, Ústí nad Labem, Teplicích, Lounech, Chomutově, Duchově, Děčíně, Karlových Varech, Plzni, Přerově, Kutné Hoře a Mariánských Lázních.

Našla si cestu i do zahraničí – Granady, Gelsenkirchenu, Emsdettenu, Gladbecku, Marlu, Bottropu, Lüdenscheidu, Dijonu, Paříže a rodného Liptovského Mikuláše.

S manželem, akademickým malířem Karlem Bořeckým, mívali desítky společných výstav nejen v Čechách a na Slovensku, ale i ve Francii, Německu a Španělsku. Její obrazy a grafiky zdobí také mnoho soukromých sbírek v Česku, USA, Německu, Belgii a Francii.

TUCET OTÁZEK PRO HELENU AMBROSOVOU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším faleš a pýchu. Libuji si v laskavosti lidí.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Bohužel už neexistuje – 2. náměstí ve starém Mostě.
Váš ideální odpočinek? Spánek.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená – Kristus. Neoblíbená – zrůda Adolf Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívila naposledy? Závěrečný jubilejní koncert letošní sezóny Festivalového orchestru Petra Macka.
Jakou hudbu posloucháte? Převážně klasickou, Bacha a Mozarta. Ale i jazz, Louise Armstronga.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v dobré lidi. Nevěřím chlubivé reklamě.
Jaká je vaše největší neřest? To vám neřeknu.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Ani to, ani ono.
Chtěla byste žít v jiné době? Už ne. Snad ještě dříve před francouzskou revolucí, pak už se svět začal řítit.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Obojí dohromady.
Co byste popřála mostecké knihovně? Novou budovu, nejlépe v centru města, abychom do ní mohli chodit pěšky.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků