Jaroslav Hron

Jaroslav Hron
sběratel místopisných pohlednic

Datum narození: 2.10.1966

O Jaroslavu Hronovi lze bez větší nadsázky říct, že má starý Most v malíčku. Téměř dokonale zná všechny významné budovy a ulice již neexistujícího královského města. A může je ještě dnes komukoli ukázat či připomenout. To vše díky své obsáhlé sbírce dobových pohlednic starého Mostu. „Baví mě sbírat místopisné pohledy a zajímá mě historie. Z toho vychází i má vydavatelská činnost zaměřená na obrazovou historii českých měst a obcí včetně těch zaniklých,“ vysvětluje rodilý Mostečan.

Jaroslav Hron na jedné ze svých výstav.

Od roku 1995 Jaroslav Hron vydává CD, DVD, brožury, knihy, kalendáře a reedice pohlednic s jednotným tématem – historie měst a obcí v Čechách, zaniklých i současných.

Přidává další české kraje

Nabídku neustále rozšiřuje o další regiony nejenom ze severních Čech. V roce 2010 přidal také jiné oblasti České republiky. Na kontě má též několik úspěšných výstav na téma historie severočeských měst a obcí. „Mít stroj času, strašně rád bych se podíval na přelom 19. a 20. století do života českých měst, samozřejmě hlavně do starého Mostu v celé jeho kráse,“ prozrazuje svůj nesplnitelný sen.

Jeho pracovní záběr je vskutku různorodý. Od dob kupónové privatizace obchoduje s akciemi, již od ukončení školy se zabývá strojírenstvím a problematikou dodávek strojů a zařízení do uhelného průmyslu. Profesně si nejvíc cení toho, že dokázal s dalšími zástupci dvou velkých českých firem založit a uvést na trh celorepublikové sdružení Česká dobývací technika.

I přes to svůj současný pracovní stav považuje za přechodný. „Těším se na další výzvy a nové pracovní příležitosti, které mě čekají. Uvidím, čeho ještě dosáhnu,“ podotýká činorodý muž.

Jaroslav Hron tvrdí, že na odpočinek se mu už velice dlouho nedostává čas. „Když se člověk živí samostatně, nic jiného mu ani nezbývá. Mám přitom rád cestování po Čechách, vždyť je u nás tak krásně,“ poznamenává. Kromě filokartie a historie patří k jeho zálibám i motorismus a rekreační sport.

TUCET OTÁZEK PRO JAROSLAVA HRONA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším současnou politickou situaci, hloupost, lenost, faleš. Mám rád slušné a inteligentní lidi.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Přesunutý děkanský kostel, hrad Hněvín, Zahražanská čtvrť.
Váš ideální odpočinek? Procházky po naší zemi. A lenošení v posteli.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený Karel IV., neoblíbení Gottwald – Stalin – Brežněv – Husák.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? V kině Kosmos film This Is It s Michaelem Jacksonem.
Jakou hudbu posloucháte? Českou i zahraniční populární hudbu z osmdesátých let a metalové kapely Iron Maiden a AC/DC.
V co věříte a čemu nevěříte? Každý se narodil chudý a nahatý a je jen na něm, jaký si udělá život. Nevěřím politikům.
Jaká je vaše největší neřest? Irská whiskey a občas nějaký doutník. A také dobré jídlo.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Ani jedno – sv. Valentýn je blbost z Ameriky převzatá díky obchodníkům, k tomu druhému se raději nevyjadřuji.
Chtěl byste žít v jiné době? Žít asi ne.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Jednoduchá tradiční odpověď – zeleninu prohnanou vepřovým.
Co byste popřál mostecké knihovně? Hodně spokojených čtenářů, dostatek financí na odpovídající chod knihovny, mnoho zajímavých výstav, a také krásnou síň starého Mostu, která se připravuje. A v neposlední řadě nutnou rekonstrukci budovy.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků