Pavel Brycz

Pavel Brycz
spisovatel

Datum narození: 28.7.1968

Spisovatel Pavel Brycz o sobě říká, že je romanopisec i v běžném hovoru, protože všechna vyprávění začíná od Krista. Významný autor, původem z Mostu, je nositelem Státní ceny za literaturu. Nostalgie a retrospektiva dělají z jeho děl starožitnost.

Odborníci považují Bryczova literární díla za sugestivní, životaplná, vypointovaná až obrazově překotná.

„Moje nejdůležitější léta jsou spjatá s Mostem,“ prohlašuje Pavel Brycz. Žil v něm až do svých osmnácti let, vychodil tam základní školu i gymnázium. Atmosféra Mostu se otiskla i do jeho povídkové prvotiny Hlava Upanišády a do knihy Jsem město, za kterou získal v roce 1999 Cenu Jiřího Ortena. V nakladatelství Twisted Spoon Press mu vyšel i anglický překlad knihy pod názvem I, City.

„Mé vzpomínky na Most jsou báječné. Absolutně se liší do toho, jak je tohle město obecně vnímáno. Z doby dospívání v Mostě si vybavuji všudypřítomné záhony růží. Bydleli jsme v Podžatecké čtvrti. Pamatuji si divadelní a rockové festivaly a Klub železničářů, kam jsem chodil do tanečních,“ pátrá v paměti. „S kulturním domem Repre mám spojené to, že jsem v něm dvakrát vyhrál diskomaraton,“ směje se.

Uznávaný spisovatel Pavel Brycz.

I jeho první básničky spadají do mosteckého období. „Tolik jsem se za ně styděl, že jsem je spálil. Nicméně jsem si je pamatoval. Moje matka tvrdí, že mé básně byly velmi milé, já je měl ovšem v té době za silně erotické,“ podotýká.

Poprvé publikoval v šestnácti letech v tehdejším časopisu Sedmička pionýrů. Potom se jako gymnazista účastnil několika literárních soutěží. „První soutěž jsem vyhrál v prvním ročníku na vysoké škole,“ poznamenává.

Píše i písňové texty

Působil též v mosteckém Neprakta klubu v amatérském divadle jako herec, pro sebe a své spolužáky z gymnázia psal divadelní hříčky a písňové texty. Pavel Brycz totiž není jen spisovatel a básník, ale také příležitostný textař. Spolupracuje i dnes s kapelou moderního šansonu Zdarr, dvou exčlenů skupiny Laura a její tygři. Například cédéčko jedenácti písní Zdarru s bookletem v podobě autorovy útlé básnické sbírky vyšlo v roce 2008 pod názvem Pavel.

Na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem vystudoval český jazyk, později absolvoval dramaturgii na pražské DAMU. Působil jako středoškolský učitel, publicista a textař v reklamní agentuře. „Nejdříve jsem učil češtinu na Evangelické akademii v Praze. Tam jsem studentům vydával školní časopis a založil i kapelu. Pojmenovali ji po mně – Mr. Brycz Which Is In the Garden Now,“ říká. Odtud přešel pracovat do reklamní agentury jako reklamní textař.

V roce 2000 obdržel grant UNESCO a žil dva měsíce ve Francii, kde napsal novelu Sloni mlčí. Pak se oženil do Jablonce nad Nisou, kde bydlí dodnes. „V sousedním Liberci jsem učil český jazyk na gymnáziu. A protože se mi dařilo v literatuře, zkusil jsem jít ´na volnou nohu´,“ vysvětluje Pavel Brycz. Impulsem k tomuto kroku mu byla Státní cena za literaturu, kterou v roce 2004 získal za román Patriarchátu dávno zašlá sláva. Rok na to mu byla udělena zvláštní cena za scénář komediální dramatické pohádky s písničkami Neberte nám ptáka Loskutáka na festivalu Prix de Bohemia v Poděbradech. „No a pak přišla globální krize, která situaci svobodných umělců značně zhoršila,“ krčí rameny uznávaný spisovatel.

Rozsáhlá tvorba pro děti

Pavel Brycz píše rovněž povídky a rozhlasové hry pro děti. V letech 2005 a 2006 uváděl v Českém rozhlasu Praha vlastní autorský pořad Kouzelný svět Pavla Pavla neboli matematicky Pavla na druhou. Jeho knižním debutem v oblasti dětské literatury je publikace Kouzelný svět Gabriely, nominovaná na Magnesii Literu 2007. V roce 2008 uvedla Česká televize třináctidílný animovaný večerníček Dětský zvěřinec podle jeho námětu a scénáře, stejnojmenná knížka vyšla v Albatrosu v tomtéž roce. V roce 2013 napsal i druhý večerníček Bílá paní na hlídání. „Napsat večerníček jsem toužil už jako kluk,“ přiznává.

„Nedokážu říct, jestli jsou povídky mým nejoblíbenějším žánrem. Mám vždycky období, kdy se intenzivně věnuji jednomu žánru. Třeba po vydání románu je povídka mým nejoblíbenějším útvarem. Je zkrátka dobré to prostřídávat, stejně tak jako žánry pro dospělé a pro děti,“ míní Pavel Brycz.

V některých dětských knížkách a rozhlasových hrách využívá schopností a nápadů svých vlastních potomků. „Nejstarší syn Tadeáš si sám objednával téma mé nové pohádky. Jeden ze dvou mladších synků, kterého hodně baví jazyk, se zase jednou spletl a místo slova taktovka řekl tátovka. Hned jsem to slůvko použil ve svém příběhu. No a ten nejmladší dělá ilustrace na knihu, která ještě není napsaná,“ prozrazuje autor.

Stejně jako spousta jiných literátů by se i Pavel Brycz chtěl jednou dostat do čítanek. „Také bych si přál, aby se zfilmoval můj román, třeba novela Mé ztracené město, která na příběhu dvou dospívajících hochů pojednává o natáčení válečných filmů ve starém Mostě,“ svěřuje se.

K jeho největším zálibám patří sbírání příběhů. „Dost jsem cestoval, byl jsem například až v Mexiku či v Koreji. Pohádky, pověsti nebo i slavné kriminální případy z cizích zemí si půjčuji do svých knih, jen jim pozměním děj,“ dodává.

Když zrovna Pavel Brycz nepíše, rád sedne na kolo a vyjede si do blízkých Jizerských hor. Fit se udržuje i tím, že denně půl hodiny běhá kolem přehrady.

TUCET OTÁZEK PRO PAVLA BRYCZE:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším nedochvilnost a libuji si v dochvilnosti.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Lavička v parku za sportovní halou, kde jsem se poprvé dotýkal dívčích ňader.
Váš ideální odpočinek? Psaní dětských knížek.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená: Karel IV. Neoblíbená: Adolf Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Derniéru hry Bez roucha v městském divadle.
Jakou hudbu posloucháte? World music a šansony.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v lásku a nevěřím v nenávist.
Jaká je vaše největší neřest? Jsem romanopisec i v běžném hovoru.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Raději sv. Valentýna, a to dvakrát ročně.
Chtěl byste žít v jiné době? Rád bych navštívil jinou dobu, hlavně zlatá šedesátá léta minulého století.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Raději pečenou krkovičku.
Co byste popřál mostecké knihovně? Takové hmotné zajištění, aby mohla stále kupovat nové knihy a CD a měla spoustu čtenářů.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků