Václav Krejčí

Václav Krejčí
architekt, generální projektant

Datum narození: 28.8.1928

Původně měl v úmyslu stavět dřevěné lodě, nakonec dostavěl Most. Přesněji řečeno pokračoval v dokončení výstavby nového města a jeho centra. Václav Krejčí jako kluk vůbec nesnil o tom, že bude architektem. „Spíše jsem si myslel, že s bratrem převezmeme otcovu loďařskou živnost,“ vzpomíná rodák z Mělníka, jemuž v historii české architektury připadl koncem 50. let minulého století naprosto výjimečný úkol - doprojektovat nový Most. Tehdy mu bylo 31 let.

Pro studium architektury se Václav Krejčí rozhodl až těsně před maturitou. Po vysoké škole dostal umístěnku do Ústí nad Labem, kde získal ve Stavoprojektu svůj nový ateliér. Prvním úkolem mladičkého architekta byly v roce 1952 bytovky do tzv. Stalinovek v Litvínově. V ústeckém projektovém ústavu Krejčí setrval až do roku 1996, tedy celý svůj profesní život. Není také bez zajímavosti, že po celou kariéru používal logaritmické pravítko po vězněném spolužákovi studenta Jana Opletala, kterého nacisté zastřelili v listopadu 1939. Tuto mechanickou pomůcku pro technické projektování užívá dodnes.

V roce 1959 se s kolegou Jaromírem Vejlem zúčastnili soutěže na urbanistické a architektonické řešení centra nového Mostu. Po úspěchu v soutěži měl určitý nárok na převzetí projekčních prací, přesto pro něj bylo překvapením, když ho ředitel Stavoprojektu navrhl za vedoucího ateliéru pro výstavbu města. „Moc jsem s tím nepočítal, protože k takové funkci neodmyslitelně patřila stranická legitimace. Tu jsem neměl a ani jsem o ni nikdy neusiloval,“ zdůrazňuje Krejčí.

Tvrdí, že stavba nového města „na zelené louce“ v té době nebyla žádná výzva. „Zvažoval jsem, jestli do toho jít. Někteří mě odrazovali, že mostecké doly budou negativně ovlivňovat územně-plánovací činnost. Ovlivňovaly ji, ale do koncepce města nezasahovaly,“ podotýká někdejší architekt.

Starý Most šlo opravit

Starý Most musel zmizet co nejrychleji, aby se uvolnilo 100 milionů tun hnědého uhlí. „Bylo mi královského města líto. Dalo se i v té době rekonstruovat, ale vláda upřednostnila těžbu, která byla pro válkou zpustošené hospodářství potřebná,“ poznamenává.

Ing. Arch. Václav Krejčí se svým historickým pravítkem.

Architekti se snažili vzít si ze starého města to, co bylo urbanisticky hodnotné. „Do nového města jsme také vtiskli tři náměstí, samozřejmě ve zcela jiných podmínkách, v odlišných kompozicích. Počítali jsme s tím, že až bude hotové centrum, doplníme ho přenesenými historickými plastikami a současnými moderními díly dle generelu výtvarného řešení centra. To se nám ale podařilo zčásti, převážně u magistrátu a v prostoru dokončené výstavby,“ říká Krejčí.

Václav Krejčí je autorem celkové urbanistické koncepce středu města. V Mostě se podílel i na projektech hotelu Murom, objektu České spořitelny a budovy SHD – Komes, která je nejvyšším českým mrakodrapem mimo Prahu.

„Mnohokrát jsem zažil, že mi lidé řekli, že se prostředí města hlavně dostavbou centra, parků i klimatem značně zlepšilo. Dokonce ho označili za krásné,“ podotýká. Stejné mínění měla i mezinárodní porota, která v rámci Světového bienále architektury v Sofii v roce 1987 hodnotila 500 projektů z 50 zemí světa. „Náš projekt koncepce města získal stříbrnou cenu,“ uvádí Krejčí.

Píše knihy

V osmdesáti letech vydal knihu o práci tvůrců města „Most – zánik a vznik města“ a teď píše publikaci o Ústí nad Labem. I do tváře krajské metropole se Krejčí zapsal výrazně, a to městskou čtvrtí Severní Terasa, Krásné Březno. Přispěl také k objasnění koncepce centra vítězným návrhem do celostátní soutěže v roce 1986.

„Mám teď víc práce, než jsem měl dříve. Teprve, až knihu dopíšu, budu odpočívat,“ směje se bývalý mostecký architekt, který tráví podzim života v Ústí nad Labem.

TUCET OTÁZEK PRO VÁCLAVA KREJČÍHO:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším kouření. Libuji si v nočních toulkách vesmírem.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Křižovatka pěších cest v centru města.
Váš ideální odpočinek? Odpočíval jsem s houslemi v kvartetu.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený je Karel IV., neoblíbený Boleslav.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Předávání objektů centra do užívání, naposledy divadla a České spořitelny.
Jakou hudbu posloucháte? Symfonickou.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v přírodní zákony, nevěřím tlachání neprofesionálů.
Jaká je vaše největší neřest? Asi workoholická.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Žádný.
Chtěl byste žít v jiné době? Brzy budu.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Pečenou krkovičku.
Co byste popřál mostecké knihovně? Příliv mladých čtenářů.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků