Vlastimil Balín

Vlastimil Balín
politik, exsenátor

Datum narození: 23.10.1950

Táta mu doporučoval, aby studoval práva. Po vzoru svých rodičů si radši zkusil, jaké to je, vydělávat si na chléb v profesích, jimiž prošli i oni. Nakonec se ale dal na politiku a dotáhl to až do Prahy. Politika Vlastimila Balína baví i v důchodu.

„Komentuji různé události nejen na Mostecku, sleduji dění na elektronických médiích. Jsem nepřítelem nicnedělání,“ prozrazuje svérázný Mostečan.

Po vystudování chomutovské průmyslovky v roce 1970 nastoupil Vlastimil Balín na první „rodičovskou štaci“ do Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova v údržbě autobusů. Po vojně šel na hlubinný Důl Julius III v Kopistech, kde jeho rodiče pracovali až do důchodu. Filosofii „já jsem havíř, kdo je víc“, sloužil necelé tři roky.

RSDr. Vlastimil Balín, dnes „politik v důchodu“.

Po absolvování ústecké Krajské politické školy začal od roku 1974 pracovat jako profesionální politický pracovník na OV KSČ v Mostě. Odtud pak odešel studovat Vysokou školu politickou v Praze, kterou ukončil v roce 1981. „Na výbornou jsem obhájil diplomovou práci na téma ´Životní prostředí v mostecké aglomeraci´. Získal jsem titul RSDr, k němuž se již tehdy vázalo ´vtipné´ vysvětlení – Rozhodnutím Strany Doktor,“ podotýká s úsměvem.

Tíhnul ke společensko-politickým oborům

Od roku 1981 až do listopadu 1989 byl politickým pracovníkem, posléze jako vedoucí odboru a oddělení ústeckého KV KSČ. Listopadová revoluce ho pak v roce 1990 zavála na Petrochemii. Protože tíhnul ke společensko-politickým oborům, pracoval od roku 1996 ve funkcích místopředsedy a následně prvého místopředsedy ÚV KSČM v Praze. V roce 2004 uspěl v senátních volbách a do roku 2010 působil jako senátor za volební obvod č. 4 Most. „Po ročním ´působení´ v řadách nezaměstnaných Mostecka jsem odešel do předčasného důchodu. Takže v současné době jsem politik v penzi, mladý dědeček a starší tatínek,“ vysvětluje Balín.

Říká, že si cení zkušeností a toho, co se naučil v dobách, kdy dělal manuálně a poznával lidi při fyzické práci. „V komunistické straně se mi nepodařilo prosadit řadu nutných změn její struktury, metod a forem práce, aby se důsledně distancovala od chyb z minula a rehabilitovala se pro budoucnost, proto jsem z ní odešel,“ tvrdí.

Stále se drží Wericha

Za své si vzal životní krédo Jana Wericha: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být, to co je a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je“. V poslední době se prý drží rovněž Werichova moudra: „Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat“.

TUCET OTÁZEK PRO VLASTIMILA BALÍNA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším normálně nenormální lidskou blbost. Libuji si v černém humoru.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Hrad Hněvín – město je jako na dlani a na „bordel“ není příliš vidět.
Váš ideální odpočinek? Aktivně pracovní…
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený – Mistr Jan z Husi. Hnusí se mi diktátoři, zejména Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Díky synovi Dobu ledovou 4 a Rebelku.
Jakou hudbu posloucháte? Každou dobrou, většinou populární, Jarek Nohavica mě dostane pokaždé.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v člověka, ale nevěřím, že má víra někdy dojde svého naplnění. Přesto věřím a na rozdíl od víry v Boha mám šanci, že uvidím.
Jaká je vaše největší neřest? Hravá povaha ve všem, se vším a ke všemu.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Mně už sv. Valentýn nemá co nabídnout, a já nemám co nabídnout Svátku práce.
Chtěl byste žít v jiné době? Proč? Každý jsme si tu svou bohužel zasloužili od narození, tak si ji vytrpme až do smrti.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Dle nálady a momentální chuti – teď bych volil grilovanou krkovičku se zeleninovým salátem.
Co byste popřál mostecké knihovně? Konečně realizovat dobré nápady a projektové záměry ředitele Tomáše Ondráška udělat z knihovny kulturní a společenské centrum města Mostu, nejen půjčovat knihy jako v minulém století.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků