Vlastimil Vozka

Vlastimil Vozka
exprimátor, poslanec

Datum narození: 20.3.1954

V letech 2006 až 2014, kdy byl Vlastimil Vozka primátorem, byl zároveň nejoblíbenějším komunálním politikem v Mostě. „Může to znít jako klišé, ale já mám lidi rád. Těšilo mě, když se Mostečané se mnou dali do řeči, třeba i na ulici,“ říká bývalý první muž ve městě, který razí heslo: Slušnost není slabost. „To je mi vlastní a myslím, že s tím i dožiju,“ prohlašuje. Bývalý primátor Vozka hájí zájmy Mostecka na dalších dvou frontách – jako poslanec parlamentu a jako krajský zastupitel. Vozkovou popularitou ve městě sice neotřásla záležitost s jeho titulem MBA, ale zastupitelstvo jej za to odvolalo z funkce.

Vlastimil Vozka tíhne k hornictví. „Je to má srdeční záležitost,“ svěřuje se. Je absolventem hornické průmyslovky a Vysoké školy báňské v Ostravě. Bezmála třicet let pracoval v důlních společnostech. „Je to zaměstnání tvořivé, práce pro chlapy, zaměstnání devatera řemesel. Velmi mě to bavilo. Prošel jsem funkcemi od revírníka až po ředitele, naposledy ve společnosti Důl Kohinoor. Myslím, že jsem práci v hornictví dal část sebe,“ poznamenává. Za hornictvím se z Plzeňska do Mostu přistěhovali už jeho rodiče. „Matka pracovala na dole Kolumbus v Dolním Jiřetíně a pak na úpravně uhlí. I další část mé rodiny zaměstnávaly šachty. Hornictví dodnes živí i mého bratra,“ prozrazuje. Jediný Vozkův syn Martin se v tomto ohledu „nepotatil“, je totiž strojní inženýr.

Bývalý primátor města Mostu ing. Vlastimil Vozka.

Využil zkušeností ze šachty

Zkušenosti z dlouholeté práce na šachtě se Vlastimilu Vozkovi hodily i na nejvyšší magistrátní pozici. „Uhelná společnost se také zabývala sociálním programem. Řešila dětské tábory, podnikové hotely, centrální zásobování a další služby. Navíc součástí práce primátora byla i problematika zahlazování důlní činnosti a rekultivací. Troufám si říct, že díky tomu vím o Mostě a jeho okolí poměrně dost i z hornické stránky,“ podotýká.

Jako primátora ho tížilo, že nemůže vyjít vstříc každému, kdo má ve městě nějaké problémy. „Byli jsme limitováni penězi. Když jsme se třeba rozhodli podpořit obyvatele tím, že nebudou platit za odpady, nebo že získají výhodné cestování městskou dopravou, byla to finanční pomoc úplně všem,“ vysvětluje. „Udržované cesty mezi našimi domovy, nové chodníky a zeleň na veřejných prostranstvích – to jsou věci, které nemá každé město v pořádku. Návštěvníci, kteří do Mostu přijedou po letech, nám říkali: Jsme překvapeni, jak město vzkvétá. To mi přes všechny potíže vracelo radost z práce pro občany,“ svěřuje se. Za svůj největší úspěch v čele mostecké radnice považuje systematické opečovávání města jako celku. „Proti tomu bohužel stojí velký sociální problém – nezaměstnanost a patologické jevy, které s sebou přináší,“ přiznává Vozka.

Na otázku, zda profesně dosáhl toho, čeho chtěl, odmítavě kroutí hlavou. „Takhle se to ve volené funkci snad ani nedalo říct. Je to umění kompromisu a posuzování priorit. Člověk musí určitou věc odložit, protože je nutné řešit jinou, naléhavější záležitost. Takže uspokojení z vykonané práce, jaké má například rolník, když mu vyroste obilí, se dostaví až někdy v budoucnu,“ dodává exprimátor.

Stále ho baví elektrotechnika

Jako kluk chtěl být opravářem televizí a elektrotechnika ho baví dodnes. Zajímá se i o fotografování. „Dokonce jsem se v patnácti letech hlásil do učebního oboru servisní technik televizorů, ale rodiče mi v tom zabránili, protože chtěli, abych měl průmyslovku,“ vybavuje si. Elektronkovou televizi si prý uměl sám opravit. „Na dnešní tištěné spoje už ale nestačím,“ směje se Vlastimil Vozka.

Chuť a energii do další práce nabírá na rodinné chalupě. „Nejradši mám fyzickou práci. Když sekám trávu, čistím okapy a opravuji vše, co je na chalupě potřeba. Myslím, že se můžu považovat za kutila. Dělal jsem si rozvody elektřiny a vody, zvládám i drobné truhlářské a zednické činnosti,“ hrdě poznamenává.

TUCET OTÁZEK PRO VLASTIMILA VOZKU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším lhaní a podvody. Libuji si v kamarádství a klidném rodinném prostředí.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Děkanský kostel, Hněvín a ulice Mostu.
Váš ideální odpočinek? Relaxace na chalupě.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Nemám vzory v dějinách.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Premiéru hry Blbec k večeři v městském divadle.
Jakou hudbu posloucháte? Vážnou, country a folk.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v přátelství, nevěřím patolízalům.
Jaká je vaše největší neřest? Odkládání některých věcí pro jiné priority.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Ani jedno. Dávám ženě květinu k MDŽ.
Chtěl byste žít v jiné době? Ne, protože nemáme příležitost to hodnotit.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Oboje.
Co byste popřál mostecké knihovně? Především možnost rekonstrukce budovy. Rád bych, aby se městská knihovna stala centrem vzdělanosti, které by jí slušelo.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků