Petr Král: V kině jde o to vědět, pro koho hrajeme. Stejně jako v rádiu

Petr Král se svým mluvicím papouškem Žako.

Dlouhé vlasy stažené do copu. Takhle chodí po čtyřicítce většinou jen rockeři. Chodí tak i manažer kina Petr Král. Je taky muzikant, hraje na řadu nástrojů, ale nemá vyhraněný styl. Jak říká, má rád každou muziku, která šlape – od vážné hudby přes jazz a swing po chorvatskou dechovku. Učil devět let v hudebce na trumpetu a bicí. Jeden z jeho bývalých žáků teď připravuje na konzervatoř na bicí Petrova syna.

Hned po revoluci se dal na podnikání. Pět let měl hudební klub s restaurací. Dalších dvacet let pak strávil v rádiích Agara a Tep. Prošel tam profesemi zvukaře, produkčního, promo manažera i programového ředitele.

Celý život se točíte kolem hudby. Proč jste se rozhodl zasvětit svou profesní dráhu právě kinu?

Má to stejný průsečík s prací programového ředitele v rádiu. Obojí je kultura, jde o shodný manažerský postup, jak se dobrat výsledku. V minulosti jsem uspořádal první tuningový závod v centru Chomutova, organizoval jsem velké koncerty, připravoval jsem kompletní Chomutovské Vánoce. I v případě promítání filmů a dalších akcí v kině a knihovně jde o dramaturgii a o to, pro jakou cílovou skupinu hrát.

Manažer kina v obležení uvaděček.

Jste vášnivý rybář. Co pro vás rybařina znamená?

I rybařinu se mi povedlo protnout s kulturou, když jsme s kamarádem napsali pro známé zpěváky písně o rybářích na celé cédéčko. Ryby chytám od dětství. Prošel jsem si všemi technikami a můj největší úlovek byl třicetikilový sumec dlouhý 182 centimetrů, kterého jsem vytáhl z Labe. Teď už se věnuji výhradně muškaření, a to není o trofejích, ale o pochopení přírody.

Máte rád zvířata a přírodu. Přenesl jste si něco z toho domů?

Naštěstí tuhle lásku zdědili i mí synové. Takže máme doma akvarijní rybičky, psa, potkana, mluvicího papouška a obří africké šneky. Těch se nedávno vylíhlo dalších dvě stě.

Jakým krédem se v životě řídíte?

Nečiň jiným, co by tě zlobilo, kdyby učinili tobě. Říkávala to už moje babička Cilka, kterou jsem miloval. A já dodávám, že se mi to doposud vždycky vyplatilo, tak doufám, že to tak zůstane.