ředitel SBD Krušnohor František Ryba

Bytové družstvo Krušnohor v Mostě, Litvínově a Meziboří spravuje téměř 22 tisíc bytů a je tak největším v České republice. Dlouholetý ředitel Krušnohoru František Ryba už od dětství četl nejraději vědecko-fantastické knihy. Podívejte se, jaké knížky čte a doporučuje k přečtení dnes.

Knižní tipy Františka Ryby:

Nikolaj Nosov: Neználkovy příhody

Jedna z prvních „opravdových“ knih, kterou jsem četl, a která asi předurčila mou celoživotní zálibu ve sci-fi. Příhody Neználka a jeho kamarádů ve vymyšleném světě a ve čtyřech dílech.

Alexandre Dumas: Tři mušketýři

Když jsem jako kluk viděl film o čtveřici statečných mušketýrů, tak jsem se hned vrhnul i na knihu. A potom jsme s kamarády běhali po Meziboří s dřevěnými kordy za páskem.

Karel May: Vinnetou

Asi bych měl jmenovat všechny „májovky“, protože jsme je doslova hltali. A opět ve spojení s filmem jsme se stali hrdinnými Apači a s luky, šípy a čelenkami běhali po lese.

Jules Verne: Dvacet tisíc mil pod mořem

Přišlo období „verneovek“. Četl jsem je jedním dechem a je zvláštní, že ač už mnoho autorem předpovězených objevů bylo na světě, bylo čtení poučné a napínavé.

Robert Merle: Malevil

Jedna z mých prvních „dospělých“ sci-fi, která mě bavila svým napětím a odhodlaností hlavních hrdinů, zbylých lidí, přežít po jaderné katastrofě.

John Wyndham: Den Trifidů

Další z kultovních sci-fi o boji lidí zasažených slepotou od roje neznámých meteoritů s krvelačnými průmyslovými rostlinami trifidy. Zajímavý náhled do lidských povah a vztahů.

Robin Cook: Invaze z galaxie

Opět sci-fi, tentokráte trochu novější a opět o boji pozemšťanů se zlými vetřelci z vesmíru, kteří postupně ovládají lidi a chystají Zemi na velkou invazi.

Jana Divišová: Rubín věčného Žida Ahasvera

Další žánr, který rád čtu, jsou detektivky. Když jsou spojeny s trochou tajemna, je to ještě lepší. Pátrání po rubínu ze svatováclavské koruny Karla IV. zasazené do dnešní reality.

Herma Kennelová: Bergersdorf

Zbožňuji knihy o historii. Zvláště o té, která nám byla a je podávána zkresleně. Kniha je o vzorové vesnici SS na Jihlavsku a kauze masového hrobu na Budince u Dobronína.

Michal Viewegh: Mafie v Praze

A ještě jedno čtení plné faktů, tentokráte ze žhavé minulosti, ba téměř současnosti. Jak je ta dnešní doba zvláštní a politika ubohá… (nebo politici?)